Vyberte si svůj domov

Mít své vlastní bydlení je rozhodně tou nejlepší investicí do budoucna. Podnájmy jsou dnes až příliš drahé, a i když ani koupě vlastního obydlí nepatří mezi nejlevnější záležitostí, pořád se to více než vyplatí, a to zvláště ve chvíli, kdy po letech konečně splatíte hypotéku.
mokrá příjezdovka

Vlastní byt

Nejvíce lidí dnes v České republice bydlí v klasických dvou či tří pokojových bytech. Je velký rozdíl bydlet v panelovém domě nebo klasickém činžovním. A to nejen kvůli velikosti pokojů, ale také jde o cenu. Obecně platí, že byty v panelácích jsou daleko levnější než činžovní byty. Není to ale vždy pravidlem. Také záleží na lokalitě. I panelový dům může být postaven v příjemném a atraktivním prostředí, což se odráží samozřejmě i na ceně bytů .

Vlastní domek

Mít vlastní dům je rozhodně trefou do černého, ale byty jsou na druhou stranu zase o něco levnější. Sehnat domek ve městě je běh na dlouhou trať a vězte, že je to i hodně drahé. Lepší je poohlédnout se někde na předměstí nebo spíše v menší obci, kde už obvykle domy tak drahé nebývají. I tak se stále jedná o finančně náročnou záležitost. Určitého zlevnění můžete dosáhnout tím, že si pořídíte pouze stavební parcelu a na ní si vybudujete dům svépomoci. To je ale běh na dlouhou trať a jistotu, že nakonec své obydlí dostavíte, také nemáte stoprocentní.
postel na koberci

Alternativa

Na koupi bytu nebo domu si můžete vzít hypotéku, ale pokud se budete chtít poohlédnout po trochu alternativním bydlením v podobě houseboatů a hlavně mobilních domů, žádnou hypotéku nedostanete. A přitom moderní verze mobilních domů dnes mohou fungovat jako krásné a komfortní bydlení. Navíc jsou i relativně levné. Kvůli jejich koupi je však nutné začít šetřit hned po škole, nebo si půjčit jinde než v bance, nejlépe u rodičů. Rozhodně ne u některé z nebankovních společností.