Sprchový kout versus vana

Dejme tomu, že si pořizujeme nový byt nebo dům. Chceme samozřejmě stylovou koupelnu, která nám dopřeje svým vybavením veškerý komfort. Stojíme ale před těžkým rozhodnutím, zda si pořídit vanu nebo sprchový kout. Obojí tvoří dominantu koupelny, co je ale ještě důležitější, to je naše pohodlí. Pokud tedy nemáme tolik místa, abychom si mohli dopřát obě varianty, musíme si stanovit priority, podle kterých se budeme rozhodovat.

luxusní koupelna s výřivkou
Jen tak si ležet

Asi se nebudeme přít o nespornou výhodu vany oproti sprchovému koutu a to, že ve vaně můžeme hodiny jen ležet. To nám sprchový kout přes všechny technické vymoženosti prostě nabídnout nedokáže. A navíc se ve vaně můžeme i sprchovat. V současné době na trhu působí nepřeberné množství výrobců van těch nejrozmanitějších velikostí a tvarů, pro jednu i více osob. Vybírat můžeme vany s různými masážními tryskami. V kombinaci s tělovými aromatickými přípravky jde o opravdovou relaxaci. Na druhou stranu spotřeba vody při napuštěné vaně je dost vysoká. A je také dobré myslet na stáří. Přístup do vany je poněkud těžší než do sprchového koutu. Zase jsou ale technické možnosti, jak zpřístupnit handicapovaným vanu se všemi jejími pozitivy. 

klasická vana
Rychle a efektivně

Sprchový kout nám zabere v koupelně podstatně méně místa než vana. V tom tkví obrovská výhoda oproti vaně. Ne každý máme k bydlení zámek, a proto úsporu místa uvítáme. Sprchové kouty nám také mimo jiné nabízí úsporu vody, i když pokud se sprchujeme vášnivě rádi, úspora vody není. Stejně jako vany i sprchové kouty mají v nabídce technické pomůcky pro naši relaxaci a regeneraci. Vedle masážních trysek si můžeme dokonce i poslechnout hudbu ze zabudovaného rádia. To je ale jen detail. Mnohem důležitější je přístup k hygieně pro handicapované a starší osoby.
sprchový kout otevřený
Ať už bude naše rozhodnutí jakékoliv, obojí bude správně. Sprchový kout i vana nabízí mnohá pozitiva a jen málo negativ. Zvažme, co právě pro nás je TOP, jak chceme nechat zrelaxovat své tělo i mysl. Nemůžeme vybrat špatně.