Jak funguje nízkosacharidová dieta a co během ní můžete jíst? Salátům dejte sbohem!

Když se řekne dieta, každý si představí dny plné odříkání, jídlo složené jen ze zeleniny a celozrnného pečiva, je tu ale i dieta, u které si můžete dopřát tuk.

Jak funguje nízkosacharidová dieta a co během ní můžete jíst? Salátům dejte sbohem!

Možná si ještě stále myslíte, že klíčem ke štíhlé postavě je strava složená ze zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Pak jste ale ještě nepoznali nízkosacharidovou dietu, která tyhle potraviny vyloženě zapovídá. V poslední době se právě tento typ diety dere do popředí, odborníci před ní však i varují, protože tělo potřebuje stravu přeci jen vyváženou. No a to znamená, že i sacharidy v rozumné míře jsou zapotřebí. Jenže pokud se pustíte do nízkosacharidové diety, můžete se těšit na úbytek váhy a k tomu se ještě najíte, nebudete mít nikdy hlad a navíc, která dieta vám bude dovolovat jíst uzeniny a tučná jídla, že?

pexels-photo-618773

Tuky mají zelenou

Nízkosacharidová dieta je o tom, že se z jídelníčku musí vyřadit téměř všechny sacharidy. Pod sacharidy si obvykle člověk představí zejména sladkosti, jenže ony se sacharidy ukrývají ve většině oblíbených jídel i nápojích. Tyto cukry je podle diety nutné z jídelníčku zcela vyřadit a to v praxi znamená, že dieta zcela zakazuje všechny sladké pokrmy, ale hlavně také pečivo, přílohy včetně brambor, dokonce i ovoce nebo některé druhy zeleniny. Zapomenout tak můžete i na celozrnné pečivo, nedáte si ani lžičku medu a místo toho se ale budete moci cpát například uzeninami i tučným bůčkem.

Když vyřadíte sacharidy ze stravy, musíte konzumovat o to více bílkovin a tuků a na tom se celá nízkosacharidová dieta založená. Pokud se do ní pustíte, připravte se na to, že váš jídelníček budou tvořit zejména tučné sýry, maso, oříšky, semínka a právě uzeniny s obsahem tuku. Možná to zní zvláštně, ale takto se skutečně zhubnout dá, jenže i takto postavený jídelníček se jistě brzy omrzí.

pexels-photo-109395

Když chcete skutečně zhubnout

Výsledky ale mluví za vše, během této diety je skutečně možné výrazně zredukovat hmotnost, i když pro mnohé je absence oblíbených jídel velmi těžce stravitelná. Dovedete si představit, že si dáte plátek masa nejen bez těstovin, rýže, brambor ale i bez zeleninové přílohy? Pro někoho nemožné, pro někoho příjemný způsob, jak zhubnout. Velkou výhodou je jistě i to, že během diety skutečně málokdy pocítíte hlad.

Za zkoušku to určitě stojí, nízkosacharidová dieta se ale musí opravdu striktně dovolovat, jinak je výsledek nulový. Než se do ní pustíte, dobře si rozmyslete, zda to dokážete.