Výroba děr vrtáním

Správné vybavení

Jestliže chceme dosáhnout třeba díry pro šroubové spojení, tak můžeme využít vrtání, díky kterému dosáhneme dobré přesnosti. Když chceme pracovat třeba okolo domu tak si můžeme zakoupit vlastní vrtačku. Záleží, co s ní všechno chceme dělat, přičemž do bytu pro skládání skříní a podobně stačí AKU šroubovák. Ovšem v domě už můžeme rovnou zvolit velkou obouruční vrtačku s příklepem, s kterou se dá i bourat a podobně. Ve strojírenství se však využívá pevně umístěných vrtaček.

vrtání do dřeva

Do dílny můžeme zvolit stolovou, protože tu daném pohodlně na stůl a můžeme na ní pracovat. Ovšem pro velké díry už potřebujeme výkonné stroje, takže musíme sáhnout po stojanových a radiálních. Vrtačky mají elektromotory, které se zapojí do zásuvky a nemusíme víc řešit. Pro dobrou životnost musíme dodržovat servisní intervaly, kam patří třeba očištění a prokázání převodů a podobně. Kdo o stroje dbá, tak mu vydrží mnohem více.

Správný vrták

Vrták má rozhodně velký vliv na efektivitu výroby, takže jeho volba je klíčová a neobejde se bez ani sebelepší vrtačka. Nejprve se musíme zaměřit na to, do jakého materiálu chceme vrtat, protože každý má jiné vlastnosti a tvrdost. Průměr je jasný, protože ten se odvíjí podle toho, jaký průměr chcete vyvrtat. Délka nám především ovlivňuje to, že delší vrtáky můžou mít lepší odvod tepla. V sériové výrobě se většinou využívá chlazení.

různé vrtáky

Nejčastějším typem jsou vrtáky šroubovité, přičemž zde si můžeme všimnout typického tvaru šroubovice. Špička vrtáku se postará o oddělení třísky a ten je za pomocí tvaru šroubovice odváděn pryč. Velmi důležité je nabroušení, protože jinak by vrtání neprobíhá moc hladce. Vrták s kuželovou stopkou https://www.i-nastroje.cz/Vrtaky-s-kuzelovou-stopkou-c31_84_3.htm je typický pro strojní využití, takže ve firmě se rozhodně neztratí. Tento prodejce jich má široký výběr za dobrou cenu, a proto když budete chtít zakoupit nějaký vrták, tak víte, kde můžete hledat.