Bezpečné vybírání peněz z bankomatu

Peníze z bankomatu si dnes vybíráme prakticky všichni. Nejen dospělí, ale i děti, které mají svůj vlastní bankovní účet, kam jim rodiče či prarodiče spoří peníze.
Výběr z bankomatu
Čím více postupuje doba, tím se nám všechny platby a výběry ulehčují. Všichni dnes máme bezkontaktní karty či máme svou kartu přímo v mobilu a vše platíme či vybíráme peníze z bankomatu pouhým přiložením. Před nějakou dobou dokonce vznikly i karty, které při placení do 500 KČ stačí pouze přiložit a nemusíme ani zadávat PIN. To s sebou bohužel opět nese rizika. Pokud kartu ztratíme, zloděj si s ní může vesele do této částky platit a nic neřeší. Sice po nějakém čase karta bude požadovat PIN, ale do té doby můžeme přijít o spousty peněz. Proto si všichni musíme kartu bedlivě hlídat, a pokud se nám ji již povede ztratit, okamžitě ji musíme deaktivovat buď v bance, nebo v internetovém bankovnictví.
Vraťme se teď zpět k vybírání z bankomatu. Všichni určitě víme, jak se vybírá. Stačí pouze kartu vložit do bankomatu či ji přiložit k danému čidlu, karta se načte, my zadáme PIN a vybereme částku, kterou potřebujeme. Bohužel se dnes stává, že jsou zloději schopni si na bankomat připevnit kameru, která jim nahraje PIN, který zadáváte.
Zadávání pinu
Jiní jsou zase tak šikovní, že se postaví za Vás a i přes Vaše rameno okoukají, co za čísla zadáváte. Abyste si byli jisti, že Váš PIN nikdo neuvidí a nebude toho schopen jednou zneužít, doporučuji si zakrývat čísla, která zadáváme, rukou.
Již jsou známy i případy, kdy zloději dokázali dát do bankomatu něco, co Vám vcuclo kartu a Vy jste ji nemohli dostat ven. V těchto případech zavolejte na linku banky, které patří bankomat, kde jste právě vybírali. Rozhodně si nikdy nenechávejte pomoct od kolemjdoucích. Většinou to mohou být právě ti zloději, kteří zařídili, že Vám bankomat vcucl kartu.
A jak jste na tom Vy? Víte, jak se zachovat, pokud Vám bankomat vcucne Vaši kartu?