Tipy na pobyt v zahraničí bez komplikací

Nastává sezona dovolených v exotických destinacích, které jsou od České republiky nejenom metricky vzdálené, ale také kulturně, jazykově a mentálně. Jak se vyhnout komplikacím, pokud cestujete do skutečně jiné země? Na co se soustředit, co nezapomenout a co pohlídat? Máme pro vás několik tipů.
beach kuba
Informace jsou síla
Dobře si rozmyslete, za jakým účelem destinaci chcete navštívit. Promyslete si, co vás tam láká a co chcete zažít, co si od zájezdu nebo pobytu slibujete. Pakliže si přejete zažít dobrodružství, myslete na výši pojištění. Pokud se chcete jenom bezpečně pohybovat v areálu hotelu, takové nebezpečí vám nehrozí. Myslete na všechna bezpečnostní, zdravotní ale i jiná rizika, které vás mohou potkat, například neschopnost se domluvit, pokud se zraníte, nebo fakt, že se můžete ztratit a nechytit signál, může vám dojít pitná voda a podobně. Dobře zvažte, proč tam jedete a pojistěte proti všem možným nebezpečím.
očkování do ruky
Nechte se očkovat podle rad v turistickém průvodci země, do které jedete

V žádné zemi nejsou očkování povinná, vyjma epidemických oblastí, avšak měli byste být velmi dobře informovaní o tom, jaké jsou nejběžnější nemoci a infekce, kterými se můžete špatnou náhodou nakazit, a udělat všechno pro to, abyste byli v bezpečí. Záleží nejen na destinaci, ale také na tom, kde si přejete dovolenou trávit a jakým způsobem, a také v jakém ročním období destinaci navštěvujete. Pokud chcete zůstat jenom v areálech letovisek, očkování není až tak nutné. Riziko nemoci, choroby nebo infekce se zvyšuje, pokud hodláte cestovat na vlastní pěst. Nejste-li si jistí, jaké očkování byste si měli nechat naordinovat, zeptejte se v cestovní kanceláři, tam by vám měli doporučit, jaké jsou nejčastější infekce a proti čemu se nechávají turisté očkovat nejčastěji. Očkování poskytují očkovací centra.

Proti čemu se nejčastěji očkuje?
o Žlutá zimnice
o Břišní tyfus
o Žloutenka typu a
o Žloutenka typu b