Spojení výtvarného umění a vážné hudby

S nápadem pokřtít nové CD známého operního pěvce, během připravované vernisáže obrazů v zámecké galerii, přišel jako první kurátor výstavy. Představa spojení živě přednesených operních árií z nového CD a vystavených obrazů starých mistrů, dokonale splňovala představu o silném uměleckém prožitku všech pozvaných. Vernisáž byla zahájena prohlídkou obrazů. Kouzlo maleb malířů osmnáctého století dýchlo svoji romantikou.

Zdobné rámy umocnily atmosféru dávných časů. Tlumenou barevnost obrazů dokonale podtrhlo osvětlení, umístěné nad každým dílem. Okouzlení návštěvníci si šeptem sdělovali své dojmy. Z posledního výstavního sálu se po půlhodinové prohlídce ozvaly tlumené tóny z CD, které čekalo na svůj křest. Začala druhá část vernisáže.

Umocní umělecký zážitek


Role kmotra se ujal renomovaný recitátor, který provedl nejen křest nového CD, ale přednesl několik duchovně laděných pasáží. Podařilo se mu nejen skloubit vystoupení operního pěvce s obrazy starých mistrů na pozadí, ale i vytvořit nesmírně příjemnou atmosféru. Za klavírního doprovodu tu zaznělo pět ukázek z nového CD. Ztichlými sály galerie zazněly árie českých hudebních velikánů v naprosto novém provedení. Hluboký baryton operního pěvce seznámil všechny hosty i s méně známými skladbami.

Samotný křest nového CD proběhl až na závěr večera. A i ten byl docela nevšední. Nové CD se neskrápělo šampaňským, jak bývá při křtu zvykem, ale na zvětšeninu jeho obalu se podepsali všichni přítomní hosté. A podpis doplnili kratičkými vzkazy a pozdravy. Následoval přípitek, kterým bylo novému CD popřáno dlouhého trvání a hodně nadšených posluchačů.

Když se už za šera začali hosté rozcházet do svých domovů, všichni si odnášeli krásnou vzpomínku na příjemně prožitý večer. Ve společnosti nádherné hudby a kouzelných starých maleb. Co více si pro potěchu duše přát?