Z plstění si vyrobíte figurky i vánoční dekorace


Výroba plsti patří k nejstarším textilním výrobkům, které lidstvo zná v novodobých dějinách. Tato technologie byla známa již před staletími, vlna je čistě přírodní materiál a za příhodných podmínek kombinace vody a mechanického tření bylo relativně snadné vyrobit i pevnější obuv.

plstěná vajíčka

Klobouky – jedny z prvních výrobků byly kromě obuvi také pokrývky hlavy. Klobouky z plsti se nosily ještě ve dvacátém století, stačí se podívat na některý černobílý dokument, např. z doby meziválečné éry třicátých let. Ostatně plstěné klobouky se v naší zemi vyrábí dodnes v Novém Jičíně.

Koberce – některé koberce jsou na spodní straně zpevněné právě plstí, je to perfektní způsob, jak je udržet odolné vůči mechanickému namáhání. Kromě koberců se s plstí můžete setkat i u výroby izolačních hmot a filtračních vložek. A bez tohoto materiálu si také nelze představit žádný kulečníkový stůl.

plstěné výrobky

S plstěním si můžete hrát i doma

Vděčná zvířátka – plstění je materiál pro tvorbu různých figurek přímo ideální. K těm nejvíce populárním a nejčastějším patří různá zvířátka – kočičky a pejsci, zajíčci, veverky, ovečky, tygříci, rybky, motýli, berušky a jiní brouci a spousta dalších.

Zajímavé jsou i lidské postavičky, například oděné v dlouhém plášti, přepásaným širokým pruhem látky v pase. Figurky mohou být docela jednoduché, anebo s vymalovaným obličejem.

Velikonoc a vánoceplstění je vděčná surovina pro dekorativní účely, takže s ním zvládnete snadno vyrobit jednoduché i složitější obrazce a návrhy pro velikonoční výzdobu, jako jsou vajíčka vyzdobená okvětními lístky, prostírání atp. Na vánočním stole bude dobře ladit váš výtvor s cukrovím, svíčkami, plovoucími lodičkami ze skořápek, nebo přímo v podobě ozdob na vánoční stromek. Plstění se dodává pro tvořivé nadšence v mnoha krásných pastelových barvách, s nimiž rozveselíte váš domov v každé roční době.