Městské maratony u nás aneb jak poznat město jinak

Maraton. Pro ty, kteří běhají, to bývá často určitá meta – zaběhnout si tento náročný závod a vyzkoušet tak své síly. Jako každý závod, i maraton lze běžet v různém terénu, kdy členitost nebo proměnlivost povrchu samozřejmě zvyšuje i jeho náročnost. Na certifikovaných tratích je délka maratonského závodu 42,195 km (délka je ustálena od roku 1924).

nordic walking

Poslední dobou se i u nás těší rostoucí oblibě zejména městské maratony, které se často pořádají opakovaně každý rok a lákají čím dál více účastníků i diváků. A nejde jen o maratonský běh, na programu těchto běžeckých dnů bývá také půlmaraton, čtvrtmaraton, štafetové závody, závody pro děti, závody v nordic walkingu, závody, do nichž jsou zapojováni občané s různými druhy handicapu a také různé závody charitativního charakteru. Jde obvykle o svátek pohybu, který je často spojen s hudební produkcí, stánkovým prodejem a atmosféra těchto běhů bývá velmi přitažlivá i pro návštěvníky, kteří se běhání sami nevěnují. I díky takovým akcím však počet běžců narůstá, protože si další a další lidé uvědomují, že běh je téměř pro každého a může se stát příjemnou a přínosnou součástí života. Díky běhu jako takovému i díky účasti na závodech mohou lidé poznat své město a okolí jinak, dostat se do míst, kam by běžně nezavítali, a zjistit, že svět sportu přináší určité „parťáctví“, které spojuje osoby, které se neznají a potkají se někde na pěšině v lese nebo na 38. km závodu. Pro některé lidi je účast na městských závodech možnost, jak spojit dovolenou s poznáváním novým míst aktivnější formou než jen návštěvami památek a procházkami parkem.
závod – pohled z dronu

Výhodou městských maratonů i jiných běhů obdobného typu je to, že vedle účasti sportovních hvězd přinášejí možnost zažít atmosféru oficiálního závodu i naprostým amatérům. U nás patří k nejznámějším „Pražský mezinárodní maraton“, kterého se tradičně účastní velká řada zahraničních sportovců, ale také tisíce nadšených amatérských běžců. Ne už tak typickým městským maratonem je např. „Královský maraton města Písku“, jehož trať vede převážně okolím města, ale běžci mají příležitost proběhnout se i po věhlasném starobylém mostě. Jedním z mladších, ale stále oblíbenějších maratonů je např. také „Ostrava City Marathon!!!“.