Celoročně obyvatelný mobilní dům není utopií

V zásadě můžete pořídit dva druhy mobilních celoročních domů. Buď vyráběné v České republice, nebo dovážené ze zahraničí. Takovéto primitivní dělení by napadlo i malé dítě, můžete oponovat, ovšem má to hlubší podtext. České mobilní domy jsou totiž plnohodnotnou dřevostavbou, zatímco dovážené produkty, zejména ze zemí západní Evropy, nejsou vhodné k trvalému bydlení. Zní to trochu pošetile, ale zásadní rozdíl tkví v tom, že dovážené mobilhousy nejsou dostatečně zateplené, aby se v nich dalo bydlet i v zimě. Jsou určeny pouze jako sezonní přechodné bydlení a mohou nahradit např. venkovskou chalupu.
dřevěný domek.jpg

České výrobky se orientují ryze na náš trh, aby zajistily cenově dostupnou alternativu k celoročnímu bydlení pro mladé rodiny, seniorské páry, nebo jednotlivce, kteří budou raději bydlet ve svém, než aby platili nájemné v bytě, a to včetně částky na údržbu bytového domu (fasáda, střecha, stoupačky, centrální rozvody vody a odpadu atd.). Lidé zkrátka stále více touží investovat do svého vlastního bydlení a prahnou po nezávislosti na bytových družstvech a společenství vlastníků.

České výrobky splňují standardy pro celoroční pobyt

Čeští výrobci nabízí na trhu dřevostavby poskládané z modulů, které lze snadno rozmontovat a kamkoli přemístit. Jsou to zjednodušeně řečeno dřevostavby s mobilními prvky, s podvozkem, a nosnou ocelovou konstrukcí. Tyto výrobky mají rozvody vody a elektřiny normalizované, to se týká i zateplení objektu apod. Musí tedy splňovat parametry stanovené vyhláškou 268/2009 Sbírky zákonů. Výhodou je, že v souladu s požadavky stavebního úřadu pro danou lokalitu lze přizpůsobit usazení domu buď na kola s podvozkem, nebo na betonové základové patky, případně pásy.
základ střechy.jpg

Problém se stavebním úřadem může naopak nastat u dovážených výrobků, úřad totiž zpravidla zahájí správní řízení kvůli odstranění mobilního domu z důvodu nevyhovujících prostor pro bydlení. Důvodem může být např. výška stropu 200 cm, což je u dovážených domků běžné, a tudíž nevyhovující stanoveným českým normám pro trvalé bydlení. Tyto domy nemají rovněž patřičné zateplení, s tímto problémem se potýkali lidé např. v Ústeckém kraji po povodních, kdy si pořídili mobilní domy dovezené ze zahraničí jako nouzové řešení, a v zimě to představovalo obrovské náklady na vytápění, navíc se nedalo hovořit o žádném tepelném komfortu.